آیا نصب دوربین مداربسته مجاز است؟

امروزه استفاده از دوربین های مداربسته به صورت یک امر بدیهی در ساختمان ها در آمده است. اما ممکن است این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که آیا استفاده از این دوربین مداربسته جرم است؟ این سیستم ها در شرایطی استفاده می شوند که کابل کشی ممنوع یا غیر قابل اجرا است. ممکن است بخواهید تردد افراد از جلوی درب منزل خود را کنترل کنید و دوربین را بیرون از ساختمان و در کوچه قرار دهید. به خاطر داشته باشید که در هر حالتی، باید با نصب یک برچسب یا تابلو کوچک، افراد را از وجود دوربین مطلع کنید. از آنجا که با پیشرفت تکنولوژی امکان دستکاری در تصاویر و صدا ها به سادگی ممکن شده است، تصاویری که از دوربین مداربسته در محاکم ارائه می گردد، به عنوان یک سند مستدل و مدرک قابل استفاده نیست. از آنجایی که کوچه یک فضای کوچکتر نسبت به سایر اماکن عمومی به شمار می رود، با توجه به قوانین دوربین مداربسته باید افرادی را که در آن کوچه زندگی می کنند از وجود این محصول مطلع کنید. دوربین های مداربسته بیسم داهوا، دوربین مداربسته بی سیم هایک ویژن و دوربین مداربسته وایرلس یوبیکیوتی و سایر برندها را می توان در بازار ایران یافت.

نصب کنید، با ممنوعیت مواجه می شوید. بنابراین اگر دوربین را برای کنترل فروشگاه یا مغازه خود، در خارج از فضای آن، مثلا در کوچه یا خیابان نصب می کنید، باید به این نکته توجه داشته باشید. بنابراین احتمالا مجبور به استفاده از دوربین مداربسته مخفی خواهید بود. بنابراین برای نصب دوربین نیاز به دریافت رضایتِ نصب از تمامی ساکنین ساختمان دارید. از آنجا که این دوربین ها بر خلاف انواع مداربسته، در نگاه اول مشخص نیستند و ممکن است در هر نقطه غیر قابل پیش بینی قرار گرفته باشند، برای استفاده از آن حتما نیاز به مجوز های ویژه قانونی، آن هم برای مدتی محدود دارید. به طور کلی استفاده عمومی و بدون مجوز از دوربین های مداربسته به شکل مخفی، خلاف قانون است و حتی فردِ تصویر گیرنده، می تواند به عنوان مجرم شناخته شود. باید با توجه به حقوق شهروندی و انسانی قوانین دوربین مداربسته رعایت کنید و با احترام به آن، از ایجاد مزاحمت برای کارمندان جلوگیری کنید. اما در غیر این صورت، با توجه به اینکه امکان تصویر برداری از ساکنین و مهمانان آن ها وجود دارد، به دلیل وجود قوانین حقوقی و شهروندی، نصب دوربین می تواند از مصادیق «تعرض به حقوق خصوصی مالکین و تجسس در احوال شخصی افراد» تلقی گردد.

و یا اینکه با توجه به موضوع حریم شخصی افراد، آیا منع حقوقی برای استفاده از دوربین ها وجود دارد؟ بنابر اصل 25 قانون اساسی کشور، استراق سمع و هرگونه تجسس از افراد، تنها در صورت وجود حکم قانونی امکان پذیر است. ممکن است به خاطر ارتفاع کم و اندازه خاص آسانسور، با محدودیت در نوع دوربین مواجه شوید. قوانین دوربین مداربسته شما را مجاز به کنترل موقعیت با در نظر گرفتن شرایط خاص آن، می داند. دوربین های مداربسته بی سیم تکنولوژی جدیدی است که تقاضای زیادی نسبت به سیستم های دوربین مداربسته قدیمی دارد. این نکته را هم در نظر داشته باشید که در این صورت نظر جمع، بر نظر منفرد ساکنین ارجحیت دارد. با تلفن هوشمند خود فیلم های زنده ای که دوربین مداربسته وایرلس فیلمبرداری می کند را تماشا کنید. دوربین های مداربسته وایرلس از یک فرستنده و آنتن گیرنده مجله خبری lgcctv تشکیل شده است. متاسفانه در ایران قانون مشخص و واضحی برای استفاده از دوربین های مداربسته وضع نشده است. خطر هک کردن: اگر دوربین مداربسته بیسیم به درستی ایمن نشود، امکان هک شدن وجود دارد. برای مکان هایی که بین دوربین و گیرنده رادیویی مانعی وجود دارد دوربین های نظارتی وایرلس WiFi استفاده کنید.

اما هر هدفی که جنبه دیگری داشته باشد، به لحاظ قانونی و اخلاقی مجاز نیست. اگر هدف از به کارگیری دوربین فقط موارد امنیتی و نظارتی باشد، استفاده از آن مانعی ندارد. تعداد دوربین: قبل از خرید تعداد دوربین های مداربسته امنیتی و یا نظارتی خود را بدانید. فروشگاه تجهیزات شبکه ارغوان و شرکت های متعدد دیگری در بازار به عرضه انواع دوربین های مداربسته با سیستم های آن مشغول هستند. ضبط تصاویر در اماکن عمومی مانند خیابان ها، مجتمع های تجاری و اماکنی که به طور عمومی در آن تردد روزانه بالایی صورت می گیرد، ممنوع نیست. به عنوان کارفرما در باید در نظر داشته باشید که نمی توانید اطلاعات خصوصی کارمندان را مورد بررسی قرار دهید. در صورت بروز هر گونه مشکلی، به سادگی و با مراجعه به تصاویر ضبط شده آن، موضوع را بررسی کنید. استفاده از این دوربین هم مانند دیگر انواع دوربین ها باید با کسب اجازه از افراد صورت گیرد.