اتاق فرار شب سیزدهم شهر تهران اولین و بزرگترین مجموعه اتاق فرار در ایران | allescape

هیجان انگیز، ترسناک، معمایی، جنایی، کاراگاهی و فانتزی، این‌ها ژانر‌هایی هستند که سناریو‌ها در آن نوشته می‌شوند. به همین دلیل بهتر است پیش از بازی ژانر مورد علاقه خود را پیدا کنید. به این ترتیب در انتخاب سناریو یک گام جلوتر از دیگران خواهید بود و می‌دانید که قرار است انتظار چه چیزی را داشته باشید. این فضا ممکن است یک خانه بزرگ باشد یا یک اتاق بسیار کوچک، این به سناریو بستگی دارد. هر چقدر اتاق فرار شما معروف‌تر و حرفه‌ای‌تر باشد، در همان ابتدا با دیدن طراحی دچار دلهره خواهید شد. البته تقریبا سناریو‌های آدم‌ربایی و گروگان گیری، دزدان دریایی، شکار گنج، زامبی‌ها، خانه‌های خالی از سکنه، زندان‌ها، و آزمایشگاه‌های علمی بسیار محبوب و متعارف هستند.

  • داشتن شریک باعث می‌شود که همیشه بار بر روی شانه یک شخص نباشد و می‌توانند مسئولیت‌ها و انتظارات بیشتری را از طرف بازیکنان برآورده سازند و احتمال درآمدزایی بیشتر است.
  • همچنین همه وسایل داخل اتاق فرار باید در هماهنگی کاملی با داستان بازی بوده و طراحی دکور مناسب باشد.
  • تا حدودی هم درست فکر می‌کنند، اما زمانی که تعداد کارکنان بیشتر می‌شود دیگر نمی‌توان اوضاع را به‌آسانی تحت تسلط نگه داشت.
  • باید اضافه کنیم در بین اتاق‌هایی که نام بردیم، دوتا از آن‌ها ترسناک نیستند، اما سناریوی جذاب و جالبی دارند.
در نهایت در سال 2011 این بازی ها به سنگاپور وارد شده و به مرور در 2015 بیش از 50 اتاق فرار در کشورهای آسیایی راه اندازی و شهرت آن به کشورهای اروپایی و آمریکایی رسید. طراحی اتاق فرار در سال 1394 برای اولین بار در ایران انجام شد و در حال حاضر در شهرهای مختلف نمونه های بسیار موفق و پرطرفداری از اسکیپ روم ها را می توان مشاهده نمود. در این مقاله سعی کردیم با معیارهایی آشنا شویم که یک اتاق فرار سخت ترین اتاق فرار خوب را می‌سازند. از مهم‌ترین مواردی که باید قبل از رزرو یا هنگام رزرو در نظر بگیرید، به سطح دشواری، تم، لوکیشن، نظرات، سناریو و هزینه اشاره کردیم.

طراحی و ساخت اتاق فرار

طراحان اتاق فرار، رنگ‌هایی را انتخاب می‌کنند که علاوه بر ایجاد تأثیرپذیری بیشتر سناریو، جاذبه حسی و عاطفی اتاق را بیشتر کند. تنوع رنگ در اتاق فرار از احساس خستگی برای بازیکنان جلوگیری می‌کند و بازیکن هر بار با دیدن تصاویر جدید به اهمیت احترام طراح به بازیکنان پی خواهد برد. بهتر آن است که اتاق فرار در مرکز شهر یا مکان‌هایی باشد که دسترسی بازیکنان به آن، هم از طریق وسیله شخصی و هم حمل‌ونقل عمومی راحت باشد. همچنین باید توجه داشت که در صورت امکان در محدوده ساعات طرح و ترافیک هم نباشد. سناریوی بازی باید بازیکنان را جذب کند و آنها را نسبت به ادامه بازی تهییج کند.

“منصفانه” به چه معنی است؟ یعنی اینکه بازیکنان با منابع موجود در اتاق بتوانند با تکیه‌بر عقل و مهارتشان پیروز شوند. بدان معنا که بازیکنان می‌توانند روی برنده شدن خود کنترل داشته باشند. این قانون ازآن‌جهت اهمیت دارد که بازیکنان می‌خواهند برنده واقعی باشند.

یکی اتاق فرار جوکر، دیگری اتاق فرار کما، اتاق فرار مرد هلندی و اتاق قرار مصر. اتاق‌های فرار در تهران از اواسط دهه نود شمسی در مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، طراحی و توسط بخش خصوصی ساخته شد و اکنون یکی از مقصدهای گردشگری شهری برای هیجان‌گردهای پایتخت به شمار می‌رود. آوازه اتاق‌ فرار، ملی است و صدها هزار تن از هم‌وطنان تهرانی و غیر تهرانی، تجربه این بازی را در طول سال دارند.

۲. اتاق فرار قربانی یک

اتاق فرار شب سیزدهم شهر تهران اولین و بزرگترین مجموعه اتاق فرار در ایران | allescape