انتی اسکالانت ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

میزان دوز تزریق آنتی اسکالانت به آنالیز آب خام ورودی ، میزان جریان ورودی ، میزان TDS آب ورودی ، نوع آرایش ممبران ها ، دما و pH آب بستگی دارد. با در نظر گرفتن موارد ذکر شده و نرم افزار های اختصاصی مانند COROLA.T و … که توسط شرکت سازنده ارائه می شود، می توان مقادیر دقیق دوز تزریقی آنتی اسکالانت را تعیین کرد. تعیین مقدار دوز آنتی اسکالانت به عوامل زیادی نظیر حجم آب تصفیه نشده و خام ورودی، دما، PH، نوع ممبران و مقدار TDS آب ورودی بستگی دارد. آنتی اسکالانت به آلاینده های موجود در آب می چسبد و از ورود رسوب و چسبیدن آن به سطح ممبران آنتی اسکالانت جلوگیری می کند.

به هنگام کار با این ماده شیمیایی، از لباس های مخصوص کار با مواد شیمیایی استفاده کنید. این پوشش مخصوص شامل، لباس، عینک، دستکش، چکمه و ماسک می باشد تا احتمال هر نوع تماس به حداقل رسیده و مسمومیت با آنتی اسکالانت کاهش یابد. قیمت پایینی که آنتی اسکالانت بر پایه فسفونات دارد، علت استفاده آن در برخی دستگاه های تصفیه آب می باشد. قبل از توضیح این روش، باید روش اسمز را توضیخ داد تا درک اسمز معکوس ساده تر گردد.

انتی اسکالانت ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

میزان مصرف ، عملکرد و کاربرد آنتی اسکالانتبا توجه به نرم افزار های شرکت سازنده و نیز کیفیت آب ورودی (لب شور – دریایی ) به سیستم های اسمز معکوس محاسبه و در اختیار مصرف کنندگان قرار داده می شود.. آنتی اسکالانت یا ضد رسوب، مواد فعال سطحی هستند که با مداخله در واکنش رسوب گذاری، مانع از تشکیل رسوب روی سطح ممبران می شوند. هایپر صنعت فامکو، بزرگترین تامین کننده مواد شیمیایی، لطفا جهت اطلاع از دیگر مشخصات ضد رسوب و لیست قیمت روز آنتی اسکالانت با واحد فروش تماس حاصل نمایید. آنتی اسکالانت ها با ایجاد فاصله و به دام انداختن یون ها از واکنش بی کربنات با کلسیم و منیزیم جلوگیری می کند. این توانایی در تاخیر یا جلوگیری از تشکیل رسوب منجر می شود آب با سرعت و بازدهی بیشتری از غشا عبور کند.

تجهیزات جکوزی

از طرفی با توجه به این‌که ضدرسوب‌ها در انواع مختلفی موجود می‌باشند، انتخاب نوع نامناسب و استفاده نادرست از آن‌ها می‌تواند به تجهیزات مورد استفاده در سیستم آسیب برساند. بنابر موارد ذکر شده تشکیل رسوب بر روی فیلترهای ممبران و همچنین ایجاد فشار بر پمپ و در پی آن افزایش مصرف انرژی و به مرور زمان کاهش میزان دبی آب از عوارض آن به‌شمار می‌آید. از دیگر عوارض انتخاب نامناسب و استفاده نادرست و بیش از حد مجاز از ضد رسوب، ایجاد خوردگی و محیط اسیدی در تجهیزات سیستم است.

  • آنتی اسکالانت Genesys یک محلول خنثی حاوی اسید فسفونیک می باشد، که از مواد غیر سمی تشکیل شده است.
  • • توصیه می شود که ضد رسوب ممبران در ظرف های در بسته که بهتر است از جنس پلاستیک یا پلی اتیلن باشد، نگهداری شود.
  • همچنین فاصله زمانی بین هر بار استفاده از آنتی اسکالانت باید هوشمندانه انتخاب شود تا مشکلی از این بابت ایجاد نکند.
  • به طور کلی می توان گفت که میزان تزریق آنتی اسکالانت در محدوده ای بین یک تا شش PPM می باشد.
  • از طرفی با توجه به این‌که ضدرسوب‌ها در انواع مختلفی موجود می‌باشند، انتخاب نوع نامناسب و استفاده نادرست از آن‌ها می‌تواند به تجهیزات مورد استفاده در سیستم آسیب برساند.

یکی از مشکلات اسمز معکوس اختلال در دستگاه تزریق است که باعث می‌شود تزریق آنتی اسکالانت بیشتر یا کمتر از مقدار معین شده انجام شود. نوعی محلول جهت رسوب زدایی است که بمنظور پاکسازی و از بین بردن رسوبات موجود در آب ورودی به دستگاه‌های تصفیه آب به منظور جلوگیری از پدیده scalling و گرفتگی در غشاهای دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس RO استفاده می‌شود. آنتی اسکالانت فلوکن 260 یک محلول آبی بر پایه اسید کربوکسیلیک است که زرد رنگ می‌باشد و جزو انتی اسکالانت اسیدی به‌شمار می‌آید. این ضدرسوب در کنترل رسوبات نمک‌های معدنی موثر است و در بویلرها و دیگ‌های بخار و همچنین در برج‌های خنک‌کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به کیفیت آب و عناصر رسوب‌زای موجود در آن و غلظت آن‌ها، مقدار دوز تزریقی از این ضدرسوب متفاوت است اما، مناسب‌ترین دوز بین 1 تا 6 ppm است. این ضدرسوب ساخت شرکت BWA است و معمولا در بسته‌بندی‌های 25، 230 و 1100 کیلوگرمی به بازار عرضه می‌شود.

ویژگی ها و خصوصیات آنتی اسکالانت