حمل و نقل چیست؟ چگونه انجام میشود؟【انواع حمل و نقل】 بانی راه توس | transemartlogistics

در دنیای امروز صنعت حمل و نقل از مهمترین بخش های اقتصاد ملی هر کشوری به حساب می­ آید.این صنعت به دلیل داشتن نقش بنیادی و زیر ساختی در اقتصاد ملی تاثیر تعیین کننده ای بر روند رشد اقتصادی آن کشور می­گذارد. در انتخاب گذینه حمل و نقل زمینی نیاز به وجود زیر ساخت هایی است که این نوع از حمل و نقل را ممکن می­کند. از موضوعات مهم در حوزه لجستیک و حمل‌ونقل دریایی، می توان به فرایند کراس است… این روش به واسطه کانتینری بودن کالاها به وجود آمده است و به دلیل الزام تغییر خطوط کشتیرانی در بسیاری از مسیرها، ملزم به استفاده از سرویس کراس استافینگ می‌باشیم. انجام می‌شود و در سریع‌ترین زمان محموله را از مبدأ دریافت و به مقصد تحویل می‌دهد و بیشتر برای کالاهای نمونه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  • این روش از حمل و نقل به تولید کنندگان اجازه می دهد تا سفارشات را بر اساس تقاضای نمایندگان فروش به آنها برسانند و به این صورت انعطاف پذیری بیشتری را برای آنها فراهم کنند و هزینه‌های انبارداری را کاهش دهند.
  • در روش چارترینگ انتقال بار تحت قرارداد چارتر صورت می گیرد که این قرارداد در اعتبار سندی مورد قبول بانکها نمی باشد.
  • لذا باید نیمی از مسیر به وسیله حمل‌ونقل دریایی تا نزدیک‌ترین کشور به مبدأ طی شود و سپس به وسیله حمل زمینی یا هوایی، کالا به مقصد نهایی انتقال پیدا کند.
  • این روش به نسبت سایر روش ها برای عموم در دسترس تر و برای مسیر های کوتاه (به عنوان مثال کشورهای همسایه) بهترین گزینه است.
این شرکت‌ها در روند تهیه بارنامه و مدارک مورد نیاز برای ارسال بار، از تجربه بالاتری برخوردارند و این امور را بر عهده می‌گیرند. انجام این فرآیند طبق روند قانونی و با مسولیت این شرکت‌ها انجام می‌شود. در این شیوه از واگن‌های متنوعی برای جابه‌جایی بار استفاده می‌شود که واگن مسطح، یخچالی، مسقف، لبه کوتاه و لبه بلند و مخزن، نام دارند. هر یک از این موارد با توجه به ویژگی‌های واگن، کاربردهای خاصی دارند. هزینه متناسب و سرعت خوب در این روش باعث شده تا گزینه مناسبی برای مسافت‌های کوتاه باشد.

کاوان ریل صنعت نیرو

حمل و نقل چیست؟ چگونه انجام میشود؟【انواع حمل و نقل】 بانی راه توس | transemartlogistics تعیین می‌شود که هیچکدام نسبت به دیگری برتری ندارند؛ اما می‌توان گفت که هر کدام بسته به نیاز افراد کاربرد داشته و امکان سهولت در جابه جایی کالا یا مسافر www.transemartlogistics.com را فراهم می‌کند. در حقیقت باید با مطلع بودن از خصوصیات این روش‌ها بهترین گزینه را برای حمل و نقل کالاهای خود انتخاب کرد. اما، حمل و نقل ریلی کشور در طی سال‌های اخیر یک موفقیت بزرگ کسب کرده و آن هم اینکه بسیاری از تاجران برای ارسال کالاهای خود از قطارهای باربری استفاده کرده‌اند. برخی کشتی‌ها مناسب بارگیری انواع کانتینرها است و برخی از آن‌ها مناسب حمل کالاهای فوق سنگین است. پس می‌توان بسته به نوع کالای خود از حمل و نقل دریایی به‌آسانی بهره جست. حمل و نقل به صورت کلی به جابه جایی و انتقال افراد، شی، کالا و… دارد.

حمل ‌و نقل جاده‌ای؛ مزایا و معایب آن

عمده‌ی این کالاها مواد اولیه، تجهیزات مورد نیاز در زمینه پزشکی، ورزشی و راهسازی، خودرو و قطعات آن، قطعات و تجهیزات کشتیرانی ها و هواپیما هستند. در حمل دریایی، با توجه به عواملی مانند نوع کالا، طول مسیر و غیره از وسایل دریایی گوناگونی مانند لنج، نفتکش و غیره برای ارسال بار استفاده می شود. از طریق آب های آزاد محموله های نسبتا سنگین تا حدود 200 تا 500 هزار تن را به سهولت می توان با یک کشتی از بندری به بندر دیگر جابه جا کرد.

حمل و نقل بار از طریق دریا برای بارهایی که به‌صورت فله هستند بسیار مناسب است. به‌عنوان‌مثال می‌توان به کالاهایی ازجمله نفت خام، محصولات کشاورزی، بنزین، ذغال سنگ، آهن و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد. علاوه بر این برای جابجایی کالاهایی که ابعاد نامتعارفی دارند نیز حمل بار دریایی گزینه‌ی مناسبی است. همانطور که اشاره شد، چنانچه حمل و نقل زمینی را به معنی هر گونه ابزار حمل و نقلی که روی خشکی انجام می‌شود در نظر بگیریم، حمل و نقل ریلی یکی از انواع حمل و نقل زمینی می‌باشد. حمل و نقل ریلی از طریق شبکه راه‌آهن و قطارها صورت می‌گیرد که مانند انواع دیگر حمل و نقل زمینی می‌تواند برای جابه‌جایی کالا، اجناس و انسان مورد استفاده قرار گیرد. همچنین این نوع از حمل و نقل می‌تواند کاربرد تجاری، مسافرتی و … داشته باشد.