دوربین مداربسته بیسیم

دوربین های مداربسته ای که زوایای دید وسیعی دارند ( بالاتر از 100 درجه ) اصطلاحا پاناروما (Panoramic) می نامند. دوربین های مداربسته بی سیم 360 درجه در شکل های مختلف و انواع دوربین لامپی , دوربین تخت 360 درجه دیواری و دوربین 360 درجه سقفی در بازار ایران موجود است. دوربین مداربسته بیسیم 360 درجه برای اتاق ها , سالن ها , شرکت ها , مجله خبری lgcctv ادارات و منازل بسیار مناسب است و از لحاظ وسعت دید می تواند کار 4 دوربین مداربسته را همزمان انجام دهد. دوربین مداربسته بیسیم و دوربین WiFi نیز مانند مودمهای بیسیم معمولا از 13 کانال برای شبکه وایرلس خود استفاده میکنند و بهترین کانال بین این کانالها که به آنها کانالهای تمیز گفته میشود، کانال 1.6و 11 است. بسیاری از دوربینهای بی سیم از یک یا دو کابل برای تأمین برق استفاده میکنند و اصطلاح بی سیم بیشتر به طریقه ارسال اطلاعات آنها اشاره میکند. دقت کنید فقط Access Point های وایرلس همسایه ها این تداخل را ایجاد نمی کنند بلکه علاوه بر آن ها اکثر دستگاه های بیسیم بسیاری مثل تلفن های بی سیم، مایکرویو ها، مانیتور های کنترل کودک، باز کننده ی درب های پارکینگ ها و …

دوربینهای مداربسته بی سیم به واسطه هزینهها و زمان نصب پایینتر، در بین کاربران امروزی بسیار محبوب هستند. استفاده از دوربینهای بی سیم امکان نصب دوربین در مکانهایی که امکان سیم کشی ندارند را فراهم میکنند. در باند فرکانسی ۲٫۴ حتی اکثر کانال ها همپوشانی دارند و همانطور که در شکل زیر میبینید تنها سه کانال ۱،۶،۱۱ با هم هیچ تداخلی ندارند.اما در باند فرکانسی ۵ گیگاهرتز علاوه بر اینکه تعدّد دستگاه های استفاده کننده بسیار کمتر از ۲٫۴ می باشد، هیچ تداخلی هم بین کانال های آن وجود ندارد. در واقع 2.4 گیگاهرتز ضریب نفوذ بالاتری را به اجسام سخت دارد. دوربین مدار بسته بیسیم 360 درجه در دو نوع دید از بالا ( سقفی ) یا دید بصورت عمودی ( دیواری ) ساخته شده است . این نوع دوربین را دوربین مداربسته بیسیم فیشای نام گذاری کرده اند چون لنز آن شبیه به چشم ماهی است. نام دیگر دوربین های بیسیم 360 درجه در صنعت دوربین مداربسته, دوربین مداربسته بیسیم فیشای (WiFi Camera fisheye) است.

امروزه اکثر دستگاه ها و دوربین مداربسته بیسیم از باند فرکانسی ۲٫۴ برای ارتباط بی سیم خود استفاده می کنند در نتیجه شما در مناطق شلوغ مانند آپارتمان ها حتماً تداخل فرکانسی یا Interference بسیار زیادی از دستگاه های دیگر دریافت می کنید. در محیط بیرونی و بدون وجود موانع دوربینهای بیسیم معمولاً بردی بین ۷۰ تا ۱۴۰ متر خواهند داشت. دوربینهای بی سیم دیجیتال معمولاً از تکنولوژی Wifi برای ارسال اطلاعات استفاده میکنند. پس برای استفاده از برنامه هایی که پهنای باند بالایی استفاده می کنند مانند Video Streaming باند فرکانسی ۵ بسیار بهتر از ۲٫۴ است و شما پهنای باند بیشتری را در ۵ گیگاهرتز دارید. شما امواج دیتا و تصویر دوربین مداربسته بیسیم را در فاصله ی طولانی تری با فرکانس 2.4 گیگاهرتز دریافت خواهید کرد. روی امواج 2.4 گیگاهرتز کار میکنند و معمولا فرکانس آنها روی کانالهای 1.6و 11 نیست، به همین علت این کانالها به کانال تمیز CLEAN CHANNEL معروفند . در نتیجه شما در ۲٫۴ برد بیشتری نسبت به ۵ گیگاهرتز دارید.

اگر شما هر گونه سوالی در رابطه با کجا و نحوه استفاده از مجله خبری lgcctv دارید، می توانید با ما در صفحه وب تماس بگیرید.

خروجی فرکانسی این دوربینها با توجه به برد آنها متفاوت است اما امروز استفاده از آنها تا حد زیادی محدود شدهاست. ما امروز می خواهیم مهمترین آن ها را با هم بررسی کنیم و در پایان یک جمع بندی داشته باشیم که برای هریک از ما استفاده باندهای فرکانسی از ۲٫۴ گیگاهرتز بهتر است یا ۵٫ گیگاهرتز؟ برای دریافت تصاویر با کیفیت های بالاتر ( که دارای حجم دیتای بیشتری هستند و نیاز به پهنای باند بیشتر دارند ) فرکانس 5 گیگاهرتز مناسب تر است . تصاویر دوربین مداربسته بیسیم 360 درجه دفرمه است که نرم افزار یا اپلیکیشن مربوط به خوبی می تواند این تصاویر را آنالیز کرده و از حالت دفرمه خارج کند و به صورت طبیعی نمایش دهد. دوربین بی سیم آنالوگ از طریق تبدیل سیگنالهای تصاویر به سیگنالهای رادیویی امکان انتقال انها را فراهم می اورد. در مرحله دوم برندهای معتبر دوربینهای مداربسته امروزه کمتر تمایلی برای تولید این دسته از دوربینهای نشان میدهند و تنها دوربینهای بی سیم قابل دسترسی در بازار ایران دوربینهای با برندهای ناشناخته است که معمولاً عمر مفید بالایی نیز ندارند. معمولاً در ارتباط بیسیم ( WIFI ) هرچه فرکانس بیشتر شود، برد کمتر می شود و منطقه محدودتری را تحت پوشش قرار می دهد.