دوربین مداربسته چیست؟

این دوربین ها نسل ابتدایی دوربین های مداربسته هستند که برای دریافت و ارسال صدا وتصویر از امواج آنالوگ استفاده می کنند. صدا و تصویر این دوربین ها توسط کابل دو رشته ای مجزا منتقل می شوند که هر یک رشته از سیم ها نقش جلوگیری از ایجاد نویز بر سیم اصلی را ایفا می کند.کابل متداول برای تصاویر دوربین ها کابل کواکسیال RG59 است. دوربین های این نسل احتیاجی به استفاده از دستگاه DVR ندارند،بلکه از دستگاهی به نام NVR بهره می برند که تنها ارتباط شبکه ای ایجاد می کندو داده های دوربین ها را ذخیره می کند. دوربین های بولت نیز معمولا استوانه ای شکل هستند و غالبا جنس آنها از فلز است. انواع دوربین مداربسته بولت (Bullet) از رایج ترین و پرفروشترین اناوع دوربین های مداربسته می باشند. ترجمه لغت بولت به معنای گلوله یا لوله است . برای ضبط تصایور دوربین های آنالوگ باید آنها را از حالت آنالوگ به دیجیتال تبدیل کرد که این امر به وسیله دستگاهی به نام DVR امکان پذیر است .

این دوربین که نام اصلی آنها Body Type است ، دوربین هایی مکعب مستطیل هستند که اغلب قابلیت نصب لنز جداگانه مانند FiX ، Motorize ، Auto Iris ، Varifocal دارند و با انواع پایه ها و کاورهای خاص ست می شود.از آنجا که باقی دوربین ها این قابلیت ونصب لنز یا حتی قابلیت تعویض لنز را ندارند ، از این دوربین ها در مکان هایی استفاده می شود که زوم یا فوکوس خیلی مهم باشد. دوربین های مداربسته به کلیه دوربین هایی گفته می شود که در محل نصب خود ثابت هستند و تصاویر دریافتی را به یک یا چند جا می فرستند.به دلیل اینکه بیشتر این دوربین ها در حفاظت و نظارت و سیستم های مانیتورینگ امنیت به کار میرود این واژه بیشتر به این حیطه مرتبط است اما در معنی فنی دوربین های ویدئو تلفن و کنفرانس را نیز در بر میگیرد. دوربین های اسپید دام یا PTZ به کلیه دوربین هایی گفته می شود که قابلیت چرخش در محل نصب خود را به وسیله اپراتور دارند. واژه دوربین مداربسته ترجمه کلمه Closet Circuit Television یا به اختصار CCTV که معنی لغوی آن جعبه حادویی مداربسته است و به دوربین هایی اطلاق می شود که در جای خود ثابت اند.

در واقع دوربین دام به معنی دوربین گنبدی است و به آنها دوربین های سفقی نیز اطلاق می شود . استفاده از این دوربین ها زمانی توصیه می شود که سیستم دوربین مداربسته آنالوگ باشد اما اتصال یک یا چند دوربین به صورت مستقیم از شبکه مورد نیاز است . معمولا در مکان هایی کاربرد دارند که کارربر می خواهد دوربین نامحسوس باشد. در کارخانجات صنعتی نیزاز انواع دوربین های مداربسته در مناطقی که حضور فیزیکی انسان خطرناک یا غیر ممکن است ،استفاده می شود. نویز های مختلف همواره یکی از تهدیدات جدی بر کیفیت دوربین های آنالوگ است ، به همین دلیل پیشنهاد متخصصان این امر، استفاده از کابل ها و تجهیزات با کیفیت است که تاثیر به سزایی در کیفیت این دوربین ها دارد. این دوربین ها به دلیل ظاهر زیبا در محیط های تجاری بسیار محبوب هستندو در گذشته در محیط های بسته استفاده می شدند. در بازار کنونی در بعضی مدل های این دوربین از کاور های ضد ضربه و ضد آب استفاده شده است که می توان از آن در محیط های باز نیز استفاده کرد.

به دلیل شکل ظاهری این دوربین ها و خاصیت ضد آب بودن آنها ، از این دوربین ها بیشتر در محیط های خارجی با شراط آب و هوایی سخت استفاده می شود. دوربین های آنالوگ به دلیل قیمت پایین در بازار ایران متداول تر هستند. این دوربین ها به دلیل تعبیه شدن موتور بر روی آنها از قیمت بالاتری نسبت به بقیه دوربین ها برخوردارند. ضمن اینکه امکان مشاهده برای هر شخص دیگری به سادگی امکان پذیر است.بنابراین راه حل امنی برای ارسال تصویر به صورت آنالوگ نیست.البته می توان به وسیله دستگاه های فرستنده و گیرنده مخصوص امواج آنالوگ را مدوله کرد اما به دلیل هزینه بالا ، این کار مقرون به صرفه نیست . ابته دریافت تصاویر به وسیله کابل های مختلف بر حسب نیاز امکان پذیر است . این دوبین ها بر خلاف دوربین های آنالوگ ، از همان ابتدا تصاویر را با امواج دیجیتال دریافت می کنند و تحت بستر شبکه کنترل می شوند.هر دوربین همانند یک وسیله در شبکه عمل میکند و به وسیله شناسه IP به مرکز کنترل متصل می شود. امروزه بازار جهانی تمایل زیادی برای استفاده از دوربین های دیجیتال دارد.این دوربین ها همان گونه که از اسمشان مشخص است ، از امواج کاملا دیجیتال برای تحلیل و ارسال داده ها استفاده می مجله خبری lgcctv کنند.