دوربین مداربسته IP یا تحت شبکه چیست؟

با توجه به دوربین یا نرم افزار، میتوان تنظیمات دستگاه را مشخص کرد تا دوربین از حرکات و تغییرات تبعیت کنند و زاویه دید تغییر کند و یا از یک برنامه خاص استفاده کند و به آن پایبند باشد. هر فرد یا سازمان باید با توجه به نیازها و بودجه مالی خود و همچنین کارایی هر یک از انواع دوربین مداربسته IP، با آگاهی کامل بهترین گزینه را برای فضای مدنظر خود انتخاب نماید. تصاویری که از طریق دوربینهای مولتی سنسور به فرد ارائه میشود، زاویه دید ۱۸۰ تا ۳۶۰ درجه دارند، بر این اساس نیاز به خرید و نصب چند دستگاه برای یک محیط را برطرف خواهد کرد. دوربین PTZ از راه دور قابلیت تغییر زاویه دید از چپ به راست و همچنین از بالا به پایین را دارد و امکان کنترل بیشتر بر محیط را برای فرد ایجاد میکند. وضوح بیشتر تصاویر دوربین مداربسته IP، امکان دسترسی از راه دور، قابلیت استفاده از چند دوربین در یک دوربین برای پوشش بیشتر و بهتر محیط، بهره مندی از هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل تصاویر و صدا و…

بهترین مکانهای قابل استفاده از آنها در مکانهای عمومی و فضاهایی است که کمترین میزان حرکت در آنها وجود دارد. یکی از مزایای کاربردی این دوربینها قابلیت ردیابی خودکار آنهاست؛ در واقع دوربینهای PTZ توانایی این که حرکت را تشخیص دهند و بدون نیاز به اپراتور و به صورت اتوماتیک حرکت اجسام را دنبال کنند، را دارند. این دوربینها به داشتن نقاط کور معروفند، به این صورت که گاهی با تشخیصهای نادرست و نامناسب، در جهت اشتباهی حرکت کرده و تصاویر اصلی و مهم را در لحظههایی خاص از دست خواهد داد. اگر قصد خرید دوربین مدابسته را دارید و میخواهید با قابلیتهای مختلف دوربین مدار بسته IP آشنا شوید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. یک دوربین مدار بسته از چند قسمت تشکیل شدهاند که در ادامه به معرفی این موارد میپردازیم. این دوربینها به یک شبکه اینترنت نیاز دارند. یک ایراد سیستمهای دیجیتال مدار بسته این است که برای ضبط تصاویر فضای زیاد نیاز است. یک قابلیت پر کاربرد این دوربینها قابلیت زوم از راه دور است که در موقعیتهایی که نیاز به زوم کردن روی تصویری خاص باشد، میتوان از این امکانات خاص دوربین استفاده کرد.

اگر شما هر گونه سوالی در رابطه با کجا و نحوه استفاده از مجله خبری lgcctv دارید، می توانید با ما در صفحه وب تماس بگیرید.

دوربینهای مداربسته IP ثابت قابلیت زوم از راه دور با امکان جهت دهی را دارند. دوربینهای ثابت دارای رزولوشنهای مختلفی هستند که بر اساس فضایی که به کار برده میشوند، از رزولوشنهای مختلفی استفاده میشود. اولین دوربین مداربسته IP در سال ۱۹۹۶ ساخته و استفاده شد. هزینه زیاد دوربینهای PTZ و تأخیر آنها در اجرای دستورات از دیگر معایب آنها به شمار میروند. دوربینهای ثابت IP برای استفاده از مکانهایی مانند دفترهای اداری و تجاری، فروشگاههای، محیطهای بسته قابل استفاده هستند. یکی دیگر از مزایای استفاده از دوربین چند سنسوری این است که وضوح تصاویر دوربین مدار بسته IP چند جهته بسیار بالاست و جزئیات زیادی در آنها قابل مشاهده است. میتوان با ارتقا دادن این سیستمهای آنالوگ کیفیت تصاویر را تا حدی بالاتر برد. تصاویر به نمایشگرها میرسند که با توجه به نیاز و امکانات موجود میتوان به مانیتورها از طریق نرم افزارها و یا اشخاص، نظارت داشت. دوربین مداربسته IP یا تحت شبکه نوعی دوربین فیلمبرداری است که اطلاعات مربوط به فضاها و مکانها را دریافت میکند. دوربینهای تحت شبکه یکی از اصلیترین قسمتهای سیستم مداربسته محسوب میشوند که کار تصویربرداری و ثبت تصاویر را بر عهده دارد.

سیستم دوربین مداربسته آنالوگ برای ثبت تصاویر به کارت ضبط فیلمبرداری نیازمند هستند. به مرور تغییراتی در این دوربینها اعمال شد به گونهای که ثبت و ارسال تصاویر به صورت ویدیویی و همزمان، انجام میگیرد. در واقع دوربینهای مدار بسته با استفاده از اینترنت و شبکه، عملیات دریافت و انتقال تصاویر را انجام میدهند. با برنامه ریزیهای خاص میتوان در این نوع دوربین این قابلیت را تعریف کرد که با فواصل خاص زمانی روی محیط زوم کند و نظارت را دقیقتر انجام دهد. به عنوان مثال در موزهها میتوان از این دوربین مداربسته PTZ با بیشترین کارایی بهره برد. در این مطلب به معرفی انواع مختلف دوربینهای مدار بسته آی پی پرداختیم تا با بررسی تمام مزایا و موارد آنها آشنا شوید. با گذر زمان، تغییراتی در آنها اعمال شد و انواع دوربینهای مدار بسته تولید شد که هر فرد، شرکت یا سازمانی با توجه به نیازهای خود و قابلیتهای دستگاهها، دیوایس مناسب را انتخاب و خریداری میکند. هر دوربین مداربسته از یک یا چند دوربین مجهز به حسگر تصویر، یک ضبط کننده، یک کابل و همچنین یک یا چند نمایشگر تشکیل شده است. مدیریت تصاویر در یک صفحه بر روی مانیتور از دیگر مزایای دوربینهای IP محسوب میشود. این دوربینهای مداربسته از کانکتورهای روی کابلهای کواکسیال استفاده میکنند تا تصاویر را منتقل کنند.