مروری بر انواع و کاربردهای شیر دروازه ای دانشنامه آهن ملل | kasrasaran

قیمت شیرآلات صنعتی خارجی در بازار به عواملی مثل نوع ساخت یعنی صنعتی یا نیمه صنعتی بودن و همین طور مواد به کار رفته در آن بستگی دارد. علاوه بر این موارد، ایرانی یا خارجی بودن و برند آنها نیز بر روی قیمت شیر اثر گذاز است. شیرآلاتی که به شکل کاملا صنعتی تولید می شوند، در مقایسه با شیرهای تولید شده ی نیمه صنعتی، قیمت بالاتری دارند. موادی که در تولید شیر های صنعتی بکار می رود، در قیمت آنها بسیار تاثیر گذار من در مورد این فکر کردم است.

طبقه بندی شیرآلات صنعتی بر اساس اتصالات انتهایی

برای آشتایی بیشتر با انواع عملگر ها و نحوه عملکردشان، مطلب آشنایی با عملگر شیرآلات صنعتی را بخوانید. مدلهای مختلف شیر دیافراگمی از جنس استیل و یا برنج و در اندازه های مختلفی تولید میشوند. ولو دیافراگمی قابلیت اتصال به یک کمپرسور داشته و کمپرسور نیز به ساقه‌ها متصل میشود تا به سمت فوقانی حرکت کند. بنابراین در هنگام بستن مسیر جریان، همانند یک دیواره‌ی کوچک آب بند عمل میکنند.

ابزاری مکانیکی که در صنایع مختلف برای بستن یا تغییر فشار جریان سیالات کاربرد دارند. شیرها علاوه بر این که وظیفه‌ی قطع و وصل کردن جریان را برعهده دارند برای جلوگیری از برگشت دوباره‌ی مایعات یا گازهای عبور کرده، تنظیم و کنترل مقدار عبوری و حفظ ایمنی دستگاه‌های تحت فشار به‌ کار می‌روند. همچنین گاهی اوقات از شیرها برای مخلوط کردن دو سیال برای رسیدن به دمای خاص نیز استفاده می‌شود. شیرآلات صنعتی از اجزای مختلفی از جمله بدنه، کلاهک یا درپوش، عملگر، ساقه، فنرها، عضو مسدود کننده، نشان دهنده‌ی موقعیت و …

  • شیر زاویه دار ، مدل تی و برگشت معکوس هم جزو مهم ترین انواع شیرآلات در موتورخانه هستند .
  • در این نوع ولو، شدت جریان عبوری توسط یک المان دیسک مانند که در وسط ولو قرار دارد، کنترل می شود.
  • بنابراین پرواضح است که هیچ قطعه‌ی دیگری در اینگونه تجهیزات گنجانده نمیشود.
  • یک نمونه از شیرآلات با نام شیر پروانه ای شناخته می شود ، شما می توانید با مزایا و معایب شیرهای پروانه ای به صورت کامل آشنا شده و با این نمونه از شیر های صنعتی آشنا شوید.

در موقع قطع جريان دسيك به نشيمن‌گاه چسبيده و اجازه برگشت به سيال را نمي‌دهد. از اين نوع شير بيشتر در جاهايی که بخواهند جريان سيال را بطور کامل باز و بسته نمايند استفاده می‌کنند. شيرآلات صنعتی ابزاری هستند که در صنعت با توجه به موقعيت و نحوه عمل آنها مورد استفاده قرار می‌گيرند. مهم‌ترين استفاده آنها قطع يا ايجاد جريان سيال در درون لوله می‌باشد. به طور کلی به دلیل اینکه شیرآلات استیل از ویژگی هایی مثل مقاومت بالا، استحکام عالی، طول عمر زیاد، مقاومت در مقابل خوردگی و زنگ زدگی، زیبایی و درخشندگی و …

بنابراین پرواضح است که هیچ قطعه‌ی دیگری در اینگونه تجهیزات گنجانده نمیشود. شیر با اکچویتور هیدرولیکی از اجزای شیر با عملگر هیدرولیکی که با سیال روغن کار می کند،تشکیل می شود. از شیر هیدرولیکی برای معادن و یا تونل که احتمال انباشته شدن گاز وجود داشته باشد به علت جلوگیری از ایجاد جرقه و اشتعال از این عملگر با شیر استفاده می شود. تریم به مجموعه از قطعاتی گفته می شود که در آببند کردن ولو تاثیر مستقیم دارند. جنس تریم به دلیل اینکه بیشترین تماس را با سیال دارند از جنس های مقاوم به خوردگی انتخاب می شوند.

آرایش انتهایی شیرها

مروری بر انواع و کاربردهای شیر دروازه ای دانشنامه آهن ملل | kasrasaran