H.265 چیست و چه زمانی باید از آن در دوربین های امنیتی استفاده کرد؟

نکته مهم در اینجا این است که هیچ تفاوت قابل توجهی در کیفیت ویدیو بین H.264 و H.265 وجود ندارد. کیفیت ویدیو در واقع به میزان بیت ویدیو بستگی دارد. تنظیم نرخ بیتی که برای هر یک از فناوری‌های رمزگذاری بسیار کم است، کیفیت را پایین می‌آورد و باعث می‌شود مصنوعات ویدیویی ظاهر شوند. در حالی که H.265 امکان نرخ بیت بسیار پایین‌تری را فراهم می‌کند، H.264 می‌تواند ویدیوهای 4K با کیفیت بالا را فقط با اندازه فایل‌های بزرگ‌تر ضبط کند.

مزایای H.265 نسبت به H.264

مزیت دیگر نرخ بیت پایین این است که جریان های ویدیویی را می توان از طریق اتصالات اینترنتی کندتر ارسال کرد. بیشتر برنامه‌ها به‌طور پیش‌فرض از جریان فرعی با وضوح پایین‌تر برای ذخیره داده‌ها و کار با سرعت پایین اینترنت استفاده می‌کنند. نرخ بیت پایین‌تر برای H.265 به این معنی است که کاربران می‌توانند بدون استفاده از داده‌های زیاد و با اتصالات کندتر، به جریان اصلی با وضوح بالا سوئیچ کنند. برای اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چگونه بیت ریت بر مشاهده از راه دور تأثیر می گذارد، راهنمای ما در مورد تماشای دوربین های امنیتی با اتصال اینترنت کند را بررسی کنید.

دوربین های WiFi بیشتر

استراتژی کدگذاری بهبود یافته ای که H.265 استفاده می کند به این معنی است که به نرخ بیت کمتری نسبت به H.264 نیاز دارد. توانایی کاهش بیت ریت می تواند منجر به صرفه جویی در ذخیره سازی تا 50٪ شود! در گذشته، اگر یک کاربر سیستم نظارتی می‌خواست فضای ذخیره‌سازی را بهینه کند، باید رزولوشن و نرخ فریم دوربین‌های خود را کاهش می‌داد تا نرخ بیت کمتری را تنظیم کند. وقتی رزولوشن و نرخ فریم پایین می‌آیند، کیفیت تصویر بسیار بدتر می‌شود و ویدیو به آن روان نمی‌شود. هنگامی که تنظیمات رمزگذاری روی H.265 تنظیم می‌شود، کاربر می‌تواند انتظار داشته باشد که همان مقدار جزئیات را با نیمی از بیت ریت ببیند.منبع

با استفاده از مثال نرخ بیت از بالا و اعمال آن بر روی دوربین های امنیتی ما، یک جریان ویدئویی 4K که 60 ثانیه طول دارد و با کد H.264 کدگذاری شده است تقریباً 491 مگابایت (8192 کیلوبیت در ثانیه در 60 ثانیه) خواهد بود. همان ویدیوی 4K کدگذاری شده با H.265 تقریباً 246 مگابایت (4096 کیلوبیت بر ثانیه در 60 ثانیه) خواهد بود که 50 درصد صرفه جویی ممکن را نشان می دهد. اما همانطور که در مثال ذکر شد، استفاده از H.265 با سرعت 4 مگابیت بر ثانیه باعث افت کیفیت و ایجاد اشکال در ویدئو می شود. با استفاده از 6 مگابیت بر ثانیه پیشنهادی برای رمزگذاری 4K H.265، اندازه فایل در حدود 368 مگابایت (6144 x 60 ثانیه) خواهد بود.

کدک هوشمند با استفاده از پس زمینه و قاب مرجع کار می کند